2018. március 26-án és 27-én 7 egészségügyi osztálynak tartottam érzékenyítő órákat Kernné Fitor Margit jelnyelvi tolmács segítségével a Békéscsabai Szakképzési Centrum Szent-Györgyi Albert Szakgimnáziumában.
Mivel arra kértek, hogy az egészségügyi képzésben részt vevő osztályoknak tartsam az órákat, ezért úgy készültünk, hogy inkább egészségügyi szempontból készítettünk PowerPoint bemutatót a hallássérültek világáról. Arról, hogy várhatóan majd mivel, milyen esetekkel találkozhatnak a leendő munkájukban. Bemutattuk a különböző fokú hallássérülések jellegzetességeit, egyéb tudnivalókat a hallássérülésről, hogy a tanulóknak legyen valami fogalmuk róla. Elmondtam, hogy mire figyeljenek, ha siket vagy nagyothalló személlyel találkoznak, és megtörtént eseteket is meséltünk.
Erre figyeljenek:
- megfelelő artikuláció
- megfelelő fény, nem háttal az ablaknak!
- szemkontaktus, felénk fordulva beszéljenek
- jelnyelvi tolmács
- szükség van még türelemre és elfogadásra
A diákok figyelmesen hallgattak minket, ha kérdésük volt bármivel kapcsolatban, azt feltehették, én meg válaszoltam rá. Volt egy-két érdekes kérdésük, amin én is meglepődtem:
- Nem fárad el a kezed?
- Hogyan intézem el ezt vagy azt, ha nincs jelnyelvi tolmács?
- A lányok lányos kérdéseket is feltettek 🙂
- Tudok-e írni, olvasni? /ekkor a siketek oktatásáról is beszéltünk pár szót: integrált-szegregált oktatás előnyei és hátrányai/
- A szüleimmel hogyan kommunikálok?
- A szüleim tudnak-e jelelni?
- Van-e a családomban más hallássérült személy? /akár siket, akár nagyothalló/
A fentieken kívül volt még jó pár kérdés, de ezek voltak a leggyakrabban előfordulóak.
Összességében szerintem jól sikerültek az órák; megbeszéltük, ha lesz lehetőség, akkor még találkozunk velük, mivel érdekesnek találták a témát. 🙂
Zsilinszki Orsolya animátor