2019. november 8-án Székesfehérváron és november 18-án Dunaújvárosban Kelemen Zsuzsanna természetgyógyász-fitoterapeuta – a SINOSZ SzÉP keretében –  a “Házipatika a természet kincsestárából” című programsorozat utolsó előadásaként gyógyító növényekről tartott részletes ismertetőt.

Az előadás jelnyelvi akadálymentesítésben Szemánszki Renáta és Némethné Hortoványi Zsuzsa segítkezett.

Az előadás során a legismertebb gyógynövények hatásairól és felhasználási módjáról kaptunk átfogó képet:

Az apró fürtökben fejlődő aranysárga virágú – aromadús, nem túl erős illatú – apróbojtorján hasmenésre, gyomor- és bélhurutra, krónikus májgyulladásra az antibakteriális; torok- és szájgyulladásra, rekedtségre, mandulagyulladásra gyulladáscsökkentő hatása miatt alkalmas.

A csipkerózsa éretten piros színű és kemény áltermését, a csipkebogyót az első fagyokig, szeptembertől novemberig gyűjtjük, mely immunrendszer-erősítő, fokozza a szervezet ellenálló képességét, enyhe vizelethajtó, gyulladásgátló, főzet formájában vese- és húgykőoldó. Rendszeres napi fogyasztása az őszi-téli időszakban – a csipkebogyó immunerősítő hatása miatt – segít a fertőzések, megfázások, nátha megelőzésében. Külsőleg használva ránctalanító hatással bír.

Az aranyvessző lökést ad a májnak, serkenti az epeváladék termelését, epe- és májtisztító hatású, segíti az emésztést.

A napsárga virágú salátaboglárka zsenge, kissé csípős ízű leveleit leforrázva salátaként fogyasztják. Valamikor a skorbut megelőzésére és gyógyítására használták, a gumója levét pedig szemölcsök eltüntetésére és aranyér ellen tartották hatásosnak.

A nagy, terebélyes, lombhullató fa, a hársfa szív alakú levelének hónaljában fejlődő termés is gyógynövény. A sárgásfehér színű virágai nagyon kellemes illatúak és 2-15 virágú ernyőket képeznek. Megfázásra, influenzára az egyik leggyakrabban használt gyógynövény. Izzasztó hatásánál fogva lerövidíti a gyógyulási időt. Lázat és köhögést csillapít, fejfájást szüntet, ízületi fájdalmak esetén kádfürdőként, hólyaghurut esetén ülőfürdőként hasznos. Csökkenti az orrváladék mennyiségét. Másik igen fontos tulajdonsága az idegnyugtatás. Álmatlanságra, ideges görcsökre, enyhe depresszióra is használják. Igen jó vértisztító, elősegíti a máj működését, fokozza az epekiválasztást, könnyíti az emésztést. 

A 2-3 cm-es bodzahajtás igen jó hashajtó, gyümölcsének nedve a köszvény ellenszere. A bodzabefőtt-, illetve lekvár vese- és hólyagöblítő, kiváló tüdőtisztító. Teájával gőzölögtetést is végezhetünk fülfájásnál, rekedtségnél. Virágának izzasztó, vizelethajtó hatása van. Gyógyteának a virágát gyűjtjük. (Érdekesség: Boszorkányok jelképe, fájából készül a varázspálca.
Fáját a tündérek lakják, kivágáskor énekelni kell, hogy a tündérek időben el tudjanak menekülni. Fáját nem szokták sűrűn kivágni, mert védi a házat a gonosz szellemektől és a fájából készült bölcsőben elsorvad a gyermek. A germán legendákban a varázsfurulya a bodza fájából készül.)

A kamilla gyulladáscsökkentő, görcsoldó, szélhajtó, gyomorerősítő, fertőtlenítő. Jó szemborogatásnak, toroköblítőnek, fogínyerősítőnek. A kamillavirágot porrá morzsolva a viszkető és nedvedző ekcéma kezelésére is használhatjuk, úgy, hogy a kamillaport rászórjuk. A kamilla főzetét hajmosásra is használtuk, nagyon jó hatással van a hajhagymára és a fejbőrre.

A mezei kakukkfű immunerősítő, köhögéscsillapító, torok- és mandulagyulladás kezelhető vele. A vad kakukkfű teáját elsősorban köhögés ellen használjuk, de jó szélbántalmak megszüntetésére és étvágytalanság ellen is. Oldja a menstruációs görcsöket. Nagyon jó immunerősítő. Gátolja a sejtek öregedését.

A levendula teája idegnyugtató, étvágyjavító. Forrázatával meg lehet szüntetni az ideges szívdobogást, felfúvódás ellen is jó, valamint migrént, szédülést, melankóliát is gyógyít. Vízhajtó hatása is van. Olaja elősegíti az emésztést. Reuma és csúz ellen a fürdővízbe kell cseppenteni belőle 6-10 cseppet. Nyugtató, altató hatású. Illatszerként és molyűzőként is használjuk.

A körömvirág kiemelkedő helyet foglal el a gyógynö­vények között. Azok közé a növények közé tartozik, amelyek a rák és a rákszerű daganatok esetén segítenek. Gyomor- és nyombélfekély esetén hámosít, vastagbélgyulladásnál csökkenti a gyulladás mértékét. Jó hatása van az emésztőrendszerre, segíti az emésztést, a máj működését, epehajtó, szélgörcsoldó hatású. Alkalmazható menstruációs problémákra és változókori tünetek enyhítésére. Látásjavító, mivel tisztítja a szemfenék ereit. Antibiotikumos kezelésekhez is használhatjuk. Külsőleg kiváló sebgyógyító, fertőtlenítő. Alkalmazható nehezen gyógyuló sebekre, műtéti hegekre, fekélyre, égések és fagyások kezelésében, valamint ekcéma, visszér, vénagyulladás, rosacea, aranyér esetén. Ízületi gyulladások esetén is használjuk külsőleg és bőrirritációkra is.

Az orbáncfű ideg- és immunrendszer-erősítő, nyugtató, gyomoridegre, depresszió ellen használható. Olaja kiváló sebgyógyító hatású.  A bőr megújuló képességét segíti.

Kóstoltunk levendulából és bodzából készült szörpöket; náthaűző teát – mely apróbojtorján, csipkebogyó, bodza, hársfa, kamilla, kakukkfű keverékét tartalmazta; valamint kellemes és különleges ízű toroktisztító csodaszert, a fenyőszirupot egy kanálka kóstoló erejéig.

A “fenyőrügy” tulajdonképpen a luc- vagy erdei fenyő halványzöld friss hajtásait jelenti, melyek koncentráltan tartalmaznak ásványi anyagokat, nyomelemeket, karotinoidokat és nem utolsó sorban C-, B- és K-vitamint. Gyógyítja a torokgyulladást, enyhíti a köhögést és minden légúti megbetegedés esetén ajánlott, mivel erősen antibakteriális hatású. Kiváló nyákoldó, természetes köptetőként funkcionál, gyerekeknél is alkalmazható kétéves kortól. Betegség esetén naponta három kanállal ajánlott fogyasztani belőle.

Zsuzsi a fenyőszirup elkészítésének módját is megosztotta velünk:

A rügyeket rétegezve helyezzük egy nagy üvegbe, egy réteg fenyőrügyre (2-3 centis friss hajtások), egy réteg cukor kerüljön. Majd zárjuk le jól az üveget és tegyük szoba-hőmérsékletű helyiségbe, ahol nem éri közvetlen napfény. Amikor a fenyőrügyek mind megfakultak és besziruposodott az üveg tartalma, szűrjük le és töltsük üvegekbe!