2017. szeptember 26-án, a nyelvek európai napja alkalmából tartott ünnepi rendezvény keretében lezajlott az első országos, magyar jelnyelvi meseverseny eredményhirdetése. Az esemény helyszíne a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének díszterme volt.
Az MTA „NyelvEsély” kutatócsoportja szervezésében, a SINOSZ támogatásával 2017 tavaszán, az anyanyelv nemzetközi napja alkalmából meghirdetett jelnyelvi meseversenyre 6-16 éves, a magyar jelnyelvet ismerő gyerekek jelentkezhettek. “A verseny a jelnyelv fontosságára és stilisztikai, lexikai gazdagságára kívánta felhívni figyelmet, a gyermekek jelnyelvi kompetenciáját, jelnyelvhasználatát értékelve és bátorítva.”
A két kategóriában nevező versenyzők meséit videófelvételek alapján értékelte a Gyöngyösi Ildikó, Mázló Tímea, Nagyné Kiss Anna, Szőke Mihály és Vincze Tamás tagokból álló zsűri. Íme a helyezettek:
„Varázskéz” kategória
Díjazottak a jelnyelven önállóan előadott mesével nevező gyerekek közül:
I.) Kisiskolás korosztály
- Kárpáti Előd – Muci, a róka (a linkre kattintva megnézhetitek a mesét)
- Kovács Bence – Hamupipőke
- Kovács Dóra – A 3 kismalac
II.) Nagyobb gyermek korosztály
- Kárpáti Árpád Álmos – Ré titkos neve (a linkre kattintva megnézhetitek a mesét)
- Mattyasovszky Mikes – Kőleves
- György Rebeka – Játékmackó (a linkre kattintva megnézhetitek a mesét)
„Mesélő évek” kategória
Unoka és nagyszülő közös szereplése – a gyermek a nagyszülője jelnyelvi mesemondásáról készített felvétellel pályázhatott.
Nyertesek: Benczes Istvánné és Pálmai Noémi – Zsémbes Zsófi ébredése
Képek az eseményről: FOTÓALBUM
Gratulálunk a díjazottaknak! Bízunk benne, hogy valóban hagyományt teremtett az első jelnyelvi meseverseny, s a következő években újabb és újabb meséket láthatunk jelnyelvi feldolgozásban!
Készült az MTA Többnyelvűségi Kutatóközpont tudósításai alapján: Az első magyar jelnyelvi meseverseny és MTA TKK Facebook oldala
Az alábbi írást Ózdról, Molnár Lillától kaptuk a jelnyelvi meseversenyről és annak ózdi résztvevőjéről. Fogadjátok szeretettel!
„Varázskéz” jelnyelvi meseverseny – ózdi siker
Gyermekeknek hirdetett pályázatot 2017. év tavaszán az Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézet TKK és az MTA “NyelvEsély” Szakmódszertani Kutatócsoport a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége, azaz a SINOSZ támogatásával. Az anyanyelv nemzetközi napja alkalmából írták ki azt a jelnyelvi meseversenyt, melyen minden 6-16 éves, jelnyelvet ismerő gyermek nevezhetett.
A pályaműveknek két besorolása volt: a „Varázskéz”, melyben a gyermekek jelelhettek és a „Mesélő évek”, amelyben nagyszülők mesélhettek el egy-egy történetet unokájuknak ugyancsak jelnyelven. A beküldött mese lehetett ismert vagy a pályázó által kitalált történet is.
György Rebeka 13 éves ózdi tanuló a nagymamája révén – aki nagyothalló és a SINOSZ Ózdi Helyi Szervezet elnökségének tagja – figyelt fel a versenykiírásra, majd elhatározta, hogy megméretteti magát és benevez a pályázatra.
Az előadott mű Varga Katalin „Játékmackó” című története, melynek további érdekessége, hogy Rebeka 5 évvel ezelőtt ezzel a mesével az Ózdi Kistérség Mesemondási Tanulmányi Versenyén I. helyezést ért el hangzó magyar nyelven.
A produkcióhoz Rebeka segítséget kért Molnár Lillától – aki már 2 éve tanulja a jelnyelvet – és együtt felkészültek az előadásra, valamint elkészítették a mesét digitális formában is, hogy kedvenc történetét jelnyelven előadva Rebeka beküldhesse a pályázatát az MTA felhívására.
Az ünnepélyes eredményhirdetésre 2017. szeptember 26-án Budapesten került sor a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetében, ahol mindenki nagy örömére kiderült, hogy Rebeka III. helyezést ért el a 2. korcsoport (12-16 éves korig) versenyében.
A SINOSZ Ózdi Helyi Szervezet minden tagja nagyon büszke ezen elért eredményre, különösen azért, mert egy halló kislánynak volt bátorsága egy nem könnyű nyelven mesét előadni úgy, hogy a siketek is megértsék.
Gratulálunk és további sok sikert kívánunk!
Kapcsolódó tartalom: A meseverseny meghirdetése honlapunkon