2025.03.25. 17:23

A nagyothallás volt a fókuszban a SINOSZ Nógrád Vármegyei Szervezeténél

Előtérben a hallókészülékek, tartozékaik és azok gondozása

2025. február 13-án Balog Adrienn, egy hallókészülék-forgalmazó cég szakmai vezetője tartott előadást Salgótarjánban.

A SINOSZ Nógrád Vármegyei Szervezeténél többek között a helyes hallókészülék-választásról és -gondozásról is szó esett az interaktív előadás során.

A halláscsökkenés népbetegségnek számít az egész világon, az életkor előrehaladásával pedig egyre gyakoribbá válik. A halláscsökkenésnek 3 fajtáját ismerjük: az ideig-érzékszervi, a vezetéses és a kevert típusú. A csökkenés mértéke lehet kis fokú, közepes fokú, nagy fokú, illetve súlyos esetben a hallásmaradvány, vagy az anacusis (a hallás hiánya) jellemző a betegekre. A 30 decibelt meghaladó halláscsökkenéstől már hallókészülék alkalmazása is javasolt lehet.
A hallókészülékek formája változatos, igazodva a halláscsökkenéshez, az életkorhoz, vagy az esztétikai preferenciákhoz. A fül mögötti készülékek minden hallásvesztési típus esetén javasoltak, nagyobb méretük miatt könnyebb kezelni, hosszabb az akkumulátor-idejük is. Nagy fokú halláscsökkenésnél kifejezetten hatékonyak. Ismerünk még kihelyezett hangszórós készülékeket, illetve a fülbe helyezhető készüléknél létezik teljes vagy félkagylós típus is. A hallójárati készülékek elhelyezkedése is többféle lehet, a „láthatatlan” típus mélyen a hallójáratban helyezkedik el.

A nagy halláscsökkenéssel rendelkező páciensek esetében kifejezetten a fül mögötti készülék ajánlott, amely tartós, könnyen kezelhető, újratölthető vagy elemes is lehet, ugyanakkor a filter eltömődhet és a hangszóró is tönkre mehet, ezért érdemes évente a készüléket tisztításra beadni, mert a kihordási időn belül szinte biztos, hogy a hangszóró el fog tömődni. A hallójárati készülékek kis méretük miatt nagyon diszkrétek, de nehezebben kezelhetők, és nem minden hallásveszteségre adhatók.

A készülékek az energiaellátásuk szerint lehet elemesek vagy újratölthetők. Utóbbi esetben a rendszeres feltöltés javasolt, legalább napi 3 óra töltési időben, az áramforráshoz kötöttség így elkerülhetetlen, viszont gazdaságosabb és környezetkímélőbb megoldás. Fontos, hogy mindennap töltve legyen, mert különben elromlik az akkumulátor. 21 órás készenlétet biztosít, ez tesztelve lett. Az elemmel működő készülékek 2-3-4 hétig bírják, attól függően, hogy mennyit használjuk a készüléket, milyen fokozaton, de befolyásolja az időtartamot az időjárás, az évszak, vagy a készülék kora is. Használat előtt a matricát le kell húzni, és kb. 10 percet várni, hogy az elem teljesen feltöltse magát. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a tölthető elemek nem alkalmasak a hallókészülékbe! Hogy a kettő megoldás közül ki melyiket részesíti előnyben, abban nagy szerepe van az életmódnak, az életritmusnak is. Mennyire egyforma napokat élünk, sokat utazunk-e, a készüléket naponta hány órán keresztül viseljük?

A készülék kiválasztásánál elengedhetetlen, hogy mind a készülékviselő, mind a szakember közös döntésén alapuljon, ugyanis 6 évre szól a kihordási idő, tehát hosszú távú elkötelezettséget vállalunk. Amelyik készüléket nem tudja a páciens megszokni, ott nem szabad erőltetni a viselését, a 15 napos próbahordási idő pedig nem csak jogi előírás, hanem kötelező jellegű minden esetben. A készülék végleges kiválasztása után sem lehet hátra dőlni, az utógondozás éppolyan fontos folyamat, mint a többi, ezért bizonyos időközönként kontrollvizsgálatokat kell beiktatni. Nem csak akkor kell audiológushoz menni, amikor már probléma van, a készüléket pedig mindennap gondozni kell, száraz, puha ruhával kell áttörölni, és éjjelre szárítódobozba tenni. A nap folyamán nedvesség is éri a készüléket, amely annak a legnagyobb ellensége, emiatt szükséges az állandó szárítás, nem csak nyáron.

Az illeszték kiválasztása és gondozása kiemelten fontos, hiszen a készülék hatékonyságát, kényelmét és a hangélményt jelentős mértékben befolyásolja. A megfelelő illesztékanyag és a cső típusa azért fontos a kiválasztásnál, mert a készülék működését és erősítését jelentősen befolyásolja. A cső könnyen párásodik, ami azért probléma, mert gátolja a készülék működését, pl. sípolást, torzított hangminőséget eredményez. Mindennap szükséges a „párátlanítása”, pl. pumpával, vagy szárítótégelybe való helyezéssel (éjszakára). A csövet félévente, az illesztéket évente ajánlatos cserélni, még akkor is, ha esetleg úgy érezzük, hogy még mindig jól funkcionálnak. Az illesztéket is mindig kell gondozni, fertőtleníteni, de ne szappanos vízzel! Az új illesztéket egyből kezdjük el viselni, mert általában 30 napos garancia van rá. Ha már az elején töri a fület, vagy gyulladás keletkezik, akkor minél hamarabb újat kell kérni. A mintavételi lenyomatot azért kell megőrizni, hogy az audiológus lássa a különbséget, amely a problémát okozza. Akik minden illesztékanyagra allergiásak, nekik a szemüvegszárba épített csontvezetéses készüléket javasoljuk, de abban az esetben nem biztos, hogy a megfelelő erősítésben részesülnek. Továbbá minél vastagabb csövet választunk, annál hatékonyabb az erősítés is.

Most már a digitális jelfeldolgozás és AI (mesterséges intelligencia) pár éve jelen vannak a fejlesztések során, könnyebb dolga van a viselőnek, az adott helyzeteket (utca, csendes környezet, hangos helyszín) a mesterséges intelligencia megjegyzi és ahhoz állítja a készüléket. A digitális készülék beszédkiemelő és zajkezelő rendszere figyeli a körülötte kis távolságban észlelhető hangokat. A mesterséges intelligencia megjegyzi az akusztikai jelenségeket, és személyre szabást végez.

Szó esett még a fülzúgásról is, azaz a tinnitusról, ez sajnos 85%-ban együtt jár a halláscsökkenéssel. A készülék viselésével és hangterápiával lehet javítani a helyzeten, illetve van már erre szolgáló applikáció is, de fontos a megfelelő beállítás is.

A résztvevők az előadás végén kaptak egy kupont, amelyet kitöltve kedvezményekben részesülnek a hallókészülékek ápolásához, karbantartásához szükséges termékek megvásárlása esetén. A megrendelt termékeket a legközelebbi hallásponton vehetik át.

Az előadás alatt és után is szabadon lehetett kérdezni, illetve véleményeket, tapasztalatokat megosztani, így az egész program egy interaktív eszmecsere keretében zajlott le.

Köszönjük szépen a jelnyelvi akadálymentesítést Földesi Évának és Csernyánszki-Bejczi Boglárkának. A program a SINOSZ SzÉP keretében valósult meg.

Márton Márk vármegyei ügyintéző


A hallókészülékekről egy igen hasznos „kisokost„, a SINOSZ kiadványát és a forgalmazó cégek listáját a honlapjaikkal együtt megtaláljátok az alábbi linken:
https://sinosz.hu/hasznos/hallokeszulekek/

 

 

Támogatóink

Lépj velünk kapcsolatba!

SINOSZ Országos Központ

1068 Budapest, Benczúr utca 21.

Telefonszám: +36 1 351 04 34

Itt is találkozhatunk: