2024.11.14. 12:27
Akadálymentesített tárlatvezetésen vettünk részt a Tisza család egykori rezidenciájában.
A SINOSZ Gyulai Helyi Szervezete 2024. október 8-án kirándulást szervezett Gesztre, ahol a Tisza család ősi otthonát kerestük fel. Dézsi Csaba tárlatvezetőnk elbeszélése mentén ismerhettük meg a kastély történetét, illetve egykori lakói életét és munkásságát, majd ezt követően a kastélyparkban álló Arany János Emlékházat is meglátogattuk.
A Tiszákról már sokan hallhattunk, de legfőképp Kálmán és István miniszterelnökökről, akik a 19. század végének és a 20. század elejének meghatározó politikai alakjai voltak. Kiterjedt családjuk egyéniségei is tehetségesek voltak és kiemelkedő személyiségvonásokkal rendelkeztek.
Látogatásunkat a földszinti Nagyszalonban kezdtük, ahol egykor Jókai Mór, Mikszáth Kálmán és sok más közéleti személyiség megfordult. Az itt álló karambolasztal Tisza István tulajdona volt, melyen vendégeivel valaha játszott, emellett tarokkpartikkal és zenével töltötték az időt. Tisza Kálmán dolgozószobája valódi emlékhely lett az egykori miniszter halálát követően. A család érintetlenül hagyta meg a helyiséget, megőrizve minden emléket. A szerteágazó családfát is megismerhettük az egyik teremben, a főúri Teleki és Degenfeld családokkal köttetett házasságok erősítették a Tisza család helyzetét. A família titka az összetartó közösség, melynek erkölcsi alapja a hazaszeretet és a református hit volt. Tisza Kálmán miniszterelnök felesége, a „jószívűek generálisa” szívén viselte a gesztiek és a magyarság sorsát, támogatta a rászorulókat. A hit, a tudás és a sport hármas jegyében zajlott gyermekeik neveltetése, a kor neves tanárai vezették be őket a kultúra és tudományok világába. Elsőszülött fiuk, Tisza István nagy elveket képviselt magánemberként és politikusként, azonban megosztó személyisége volt. Gróf Tisza István személyes tárgyain keresztül idézik fel a miniszterelnöki dolgozószoba miliőjét, az ennek tükörképeként kialakított fehér szobát pedig az eredeti tárgyak fehér másolatával rendezték be, ahol mi is leülhettünk a miniszterelnöki székbe egy fotó erejéig. A 20. századi forrongó Európában elkerülhetetlen volt a nagy háború, amelyben pont háborúellenesként kellett helytállnia. A vakfolyosón a háború rémséges képe tárult elénk, ami nemcsak Tisza István sorsát, hanem a történelmi Magyarország jövőjét is megpecsételte.
Miniszterelnöksége idején nemcsak az ország fejlődött, hanem a kulturális sokszínűsége is kibontakozott: VR-szemüvegeken keresztül bepillantást nyerhettünk az Operaház megnyitásába és a Kőszívű ember fiai filmadaptációjának forgatásába. A látványraktárban számos emléktárgyat láthattunk, melyeket a geszti lakosok mentettek meg a II. világháborús szovjet megszállás idején.
A magyaros vendéglátás és a magyaros ételek jellemezték a Tisza család konyháját, ennek emlékét őrzi a család generációkon át hagyományozódott szakácskönyve. Saját termelésű érmelléki boruk több kiállításon is szerepelt, láthattunk a borosüvegek talpán a TK monogramot. A Babilon pavilon falain megcsodálhattuk az eredeti falfestéseket, freskókat.
Látogatásunk végén felkerestük az Arany János Emlékházat a kastélyparkban. Az eredeti, kör alakú nádfedeles házikót lerombolták, majd építőanyagait széthordták, így a ma látható ház már csak emléket állít a nagy költőnknek. Arany 1851 májusától fél esztendőn keresztül itt élt, ebben a kis nyári lakban. Különleges kordokumentumok az eredetileg a ház falára írt versei, amelyeken keresztül feltárul előttünk a Tisza család élete, a névnapi ünnepek, vadászatok, a geszti emberek hétköznapjai.
Köszönettel tartozunk a geszti Tisza-kastély tárlatvezetőjének, Dézsi Csabának a nagyszerű ismertetésért, illetve köszönjük Szlaukó-Fischer Nóra jelnyelvi tolmácsnak a kommunikációs akadálymentesítést.
A programot a SINOSZ SzÉP keretében valósítottuk meg.
1068 Budapest, Benczúr utca 21.
E-mail: info@sinosz.hu
Telefonszám: +36 1 351 04 34