2024.10.11. 15:57
A könyvkötészethez kapcsolódóan újabb előadáson és kreatív foglalkozáson vettünk részt.
Bertold mester bevezetésképp számtalan régi betűkészletet mutatott nekünk, melyekből egykor a korabeli nyomtatott szöveg betűit válogatták össze a betűszedők. Amíg körbeadogatva nézegettük a készleteket, a mester Gutenberg jelmezébe bújt, hogy ezáltal is könnyebben beleéljük magunkat a könyvnyomtatás kezdeti időszakába, így igazán korhű előadásban volt részünk! Megismerhettük a kódexmásolók munkáját, a nyomtatás első lépéseit, fejlődését, technikai vívmányait és mindezek történelmi jelentőségét.
Hogyan alakult ki a betűkép? Erre is választ kaphattunk, megismerhettük a leghíresebb betűmetszők műveit, különösképp a Times New Roman betűtípus tervezőinek munkáját és munkásságát. Misztótfalusi Kis Miklós volt az, aki megalkotta a világ legolvashatóbb betűit, amelyek az emberi test arányaiból épülnek fel.
Kitértünk az aranymetszés szabályára, Leonardo da Vinci emberi testarányainak összefüggésével szemléltetve, hogy ez hogyan valósul meg a nyomdászatban és a betűképekben.
Egyik legizgalmasabb témánk a bankjegynyomtatás volt. Nemcsak a régi, hanem a mai papírpénzek nyomtatása is nagyon izgalmas, hiszen napjainkban már számtalan olyan eljárás létezik, ami a bankjegyhamisítók dolgát egyre nehezebbé teszi. A technikai fejlődéssel a nyomdatechnika is jelentősen átalakult, már új korszak kezdődött, a digitális technológia elterjedésével teljesen eltűnt a hagyományos nyomdászat. Nagyítón keresztül megnézhettük, hogy a mai nyomtatott képek számtalan pici pöttyből tevődnek össze, ezek sűrűsége és a felhasznált színek adják az adott képet.
Természetesen mi is kipróbálhattuk a nyomdázást, lóbőrrel és kormos festéssel – ez Gutenberg előtti nyomtatási technológia – elkészítettük a nyomatot, melyet hideglaminálással levédtünk és könyvborítóként fel is használtunk saját kis könyvünk elkészítésekor. A képgalériában meg is nézhetitek a folyamatot és az elkészült remekművet.
Köszönettel tartozunk Biró Bertold könyvkötő mesternek, hogy újabb érdekességeket hallhattunk és tanulhattunk, illetve a Békés Megyei Könyvtárnak, hogy helyet biztosítottak foglalkozásunknak. Köszönjük Ruminé Niethammer Edina jelnyelvi tolmácsunknak az akadálymentesítésben való közreműködését.
Programunkat a SINOSZ SzÉP keretében valósítottuk meg.
1068 Budapest, Benczúr utca 21.
E-mail: info@sinosz.hu
Telefonszám: +36 1 351 04 34