2025.07.04. 15:28
A falumúzeumban Zselic népi építészetével ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
Reggel 9 óra körül érkeztünk meg a skanzenhez, ahol Tamala Józsefné Edit hagyományőrző fogadta csoportunkat. Rövid ismerkedés és körülnézés után neki is láttunk a langalló tésztájának bedagasztásához. Amíg a tészta kelt, megnéztük az ott található református templomot.
Edit elmondta, hogy a skanzen területén álló református templom nemcsak vallási, hanem művészettörténeti szempontból is kiemelkedő látnivaló. A templom a 18. század végén, körülbelül 1785-ben épült barokk stílusban. Legértékesebb részei közé tartozik az 1786-ban készült festett kazettás mennyezet, a karzat díszítései és a falfestmények. Ezek népi barokk stílusban készültek, és a magyar népi festészet kiemelkedő példái. A kazetták bibliai idézetekkel, virágmintákkal és népi motívumokkal díszítettek. A mennyezet restaurálását Z. Soós István festőművész végezte. A templom ma is működő református gyülekezeti hely, ugyanakkor a skanzen szerves része, ahol gyakran tartanak különféle eseményeket – például koncerteket, kiállításmegnyitókat, keresztelőket.
A skanzenben sok régi parasztház található, amelyeket más somogyi falvakból hoztak ide. Ezeket az épületeket darabjaira bontva szállították, majd itt építették újjá. Valaha parasztcsaládok éltek bennük. Mi is benézhettünk ezekbe a házakba, megcsodálhattuk a régi bútorokat, és az udvarokon élő állatokat – tyúkokat, kacsákat – is láthattunk. Edit bemutatta a gyapjú feldolgozásának különböző lépéseit is.
Közben megkelt a tészta, amit feldarabolva további 20 percig pihentettünk. Ezalatt tagjainkkal előkészítettük a feltéteket: a hagymát, a zöldfűszereket és minden mást, amit a langallóra szántunk. A sparhelten közben szépen megpirult a szalonna is. Amíg a langallókat a kemencében sütötték, jobban körbejártuk a skanzen házait.
A kemencében sült langalló nagyon finom lett! 😊
Ebéd után egy kis pihenést követően csapatjáték következett. Főként ügyességi játékokat játszottunk, de volt tesztlap is, valamint puzzle kirakása, természetesen a skanzenhez kapcsolódóan.
A legügyesebb résztvevők díjakat is kaptak:
Gratulálunk nekik! A játékban részt vevő többi tagunk is nagyon ügyes volt.
Programunk a SINOSZ SzÉP keretében valósult meg.
1068 Budapest, Benczúr utca 21.
E-mail: info@sinosz.hu
Telefonszám: +36 1 351 04 34