2024.08.26. 20:17
Két kiemelkedő zsidó emlékhelyre látogattunk el Budapesten.
Utunk első állomása a Dohány utcai zsinagóga volt, amely méltán híres nemcsak Magyarországon, hanem világszerte is. Ez Európában legnagyobb és a világon a második legnagyobb zsinagóga. Már az épület impozáns megjelenése is lenyűgözött minket, hatalmas mérete, díszítettsége, oltára, szószéke, ugyanakkor hiányzott a zsinagógák különleges hangulata, egyszerűsége.
Legszomorúbb különlegessége a temető. A tóra szerint a temetőt a zsinagógától a lehető legtávolabb kell tenni, így is elválasztva az életet a haláltól. Itt mégis van az udvarban több sír is. Ennek oka, hogy ez a hely a II. világháború idején a gettó része volt, amikor pedig az oroszok bementek, rengeteg, 3000-nél is több halottat találtak a környező utcákon és az udvarban, így a leggyorsabb megoldást választották, és az udvarban hantolták el őket, így keletkezett ott Budapest legnagyobb, 24 sírból álló zsidó tömegsírja.
Különösen megérintett minket az Emmanuel Emlékfa elnevezésű holokauszt-emlékmű, amely az épület udvarában, a Raoul Wallenberg Emlékparkban található. Az ezüst fűzfa, amelynek levelein egy-egy áldozat neve olvasható, rendkívül megrendítő emlékeztetője a zsidó közösség számára a második világháború borzalmainak. Idegenvezetőnk elmondta, hogy a fa gyökerei szimbolizálják az élet és a halál ciklusát, valamint azt, hogy bár a közösség szenvedett, gyökerei még mindig erősek és életben tartják emlékezetüket.
A Dohány utcai zsinagóga megtekintése után utunk a vezetett, ami nagyon különlegesnek bizonyult. Beszakadt kripták, borostyánnal sűrűn benőtt sírok, titokzatos héber feliratok. Budapest legvarázslatosabb sírkertje. Szabó Viktor történész-idegenvezetőnk számos érdekességet osztott meg velünk, amiért nagyon hálásak vagyunk. A kor leggazdagabb mágnásai és családjaik temetkeztek ide, így az egymás között házasodó dinasztiák kriptái behálózzák a régi temető parcelláit. Mauzóleumaik a századforduló leghíresebb építészeinek munkái, melyek még ma, romos állapotukban is megmutatták tulajdonosaik presztízsét és vagyonát. A temető legmegrendítőbb része a pesti gettó áldozatainak tömegsírjai, melyekhez valószínűleg bombatölcséreket használtak fel.
A nap végére mindannyian úgy éreztük, hogy rendkívül gazdag élményekkel térünk haza. Programunkat a SINOSZ SzÉP keretében valósítottuk meg.
további fotók:
1068 Budapest, Benczúr utca 21.
E-mail: info@sinosz.hu
Telefonszám: +36 1 351 04 34