2025.04.15. 15:24
Érdekes, hasznos információkat tudtunk meg ezen a pénteki napon.
Szép napos idő volt ezen a pénteki napon. A Tamási felé tartó buszjárattal a legközelebbi buszmegállóhelytől, 2 km gyaloglás után értünk a hulladékudvarhoz. Telepvezetőnk Bebics Kinga Anna környezetvédelmi és munkavédelmi munkatárs volt.
Először ismertette a telepen való közlekedés szabályait, mindenki kapott láthatósági mellényt. Elmondta, hogy 122 település tartozik a hulladékudvarhoz, 150 alkalmazottat foglalkoztatnak, és folyamatos az állások betöltésére a felvétel, elsősorban a hulladékválogató szalaghoz keresnek embereket.
Vezetőnk elmondta, hogy a kapun ki- és belépve mérlegen megmérik a tehergépkocsikat, vagyis a kukásautókat. A kocsikat, a tartalmuktól függően, különféle helyekre irányítják a telepen belül. A szelektíven gyűjtött hulladékokat, mint pl. a Re-pontokon és a színes (sárga, kék, piros) hulladéktárolókban gyűjtött szelektív hulladékot az ún. zsákbontógéphez viszik, amiben a tüskék fellazítják az anyagot, majd futószalagon feljuttatva azt, a fémet mágnes segítségével kiszedik. Itt a különféle anyagok, mint a papír, a műanyag további osztályozásra kerülnek.
A Re-pontok hulladékát futószalagon kézzel válogatják ki a dolgozók. A kiválogatott anyagokat végül bálázzák, és a hulladékudvarból a különféle ipari feldolgozókhoz kerülnek, ahol újrahasznosítják őket.
Előadónk beszélt a háztartási hulladékokról, amelyeket külön gyűjtőpontra lehet vinni, mint például az étolajat. A mindennapok során keletkezett hulladékot ledarálják, azt a cementipar hasznosítja. A zöldhulladékokat komposztáláshoz, meghatározott bomlási idő betartásával hasznosítják.
Sok érdekes információt tudtunk meg a hulladékfeldolgozásról és az újrahasznosításról ezen a napon.
Elköszöntünk vezetőnktől, és elsétáltunk a sántosi elágazáshoz, ahol vártunk kicsit a buszra, amely elvitt minket a Szentjakabi Bencés Apátság közelébe. A várdombon felsétálva értünk a romokhoz, amelyet tavaly adtak át, megújítva a közönség számára. Idegenvezetőnk, Polotár Zoltán kiállítóhelyi koordinátor mesélt nekünk az apátság történelméről.
Az 1061-ben alapított, ún. Zselicszentjakabinak hívott apátság az első magánalapítású bencés monostor volt egészen 1543-ig, amikor a szerzetesek elhagyták a helyet a török megszállás miatt. A apátság épületét a törökök lebontották, köveit széthordták.
Megtudhattuk, hogy a szerzetesek az apáttal együtt egyszerű életet éltek, napjaikat az imádkozás, kertészkedés töltötte ki. Gyógynövényeket is termesztettek, amelyekkel a lakosságot is gyógyították.
Elköszöntünk Zoltántól, és megköszöntük a jelnyelvi akadálymentesítés Győrfi Gabriellának.
1068 Budapest, Benczúr utca 21.
E-mail: info@sinosz.hu
Telefonszám: +36 1 351 04 34