2024.10.26. 22:27
Megismerhettük a Brunszvik család és Beethoven történetét, illetve szerelmi kapcsolatát, sőt egy óvodamúzeumban is jártunk.
Úti célunk a Brunszvik-kastély volt, ahol elsősorban a kastély történetét mesélték el, és megtudtuk például, hogy elsőként, 1774-1777 között egy templom épült fel a területen, majd köré maga a kastély. Az azóta eltelt századok során a kastély számos változáson ment át építészetileg és stílus szempontjából. Nemcsak a kastélyt mutatták be, hanem a Brunszvik család történetét is, családfával kiegészítve.
A kastély ad otthon a Beethoven Emlékmúzeumnak is, ahol a Beethoven-kiállítást tekintettük meg tárlatvezetéssel, a jelnyelvi tolmácsaink közreműködésével akadálymentesítve.
Maga a helyszín vizuális ingerekben gazdag, ugyanis interaktív elemei is vannak bőven: videókat lehet megtekinteni fejhallgatóval, „visszarepülve” Beethoven korába. Egy videó segítségével virtuálisan bejárhattuk a kastély szobáit, és „találkozhattunk” Beethovennel is. Külön fotóstand is rendelkezésre áll a látogatók részére. A vizuális ingerek mellett megismerhettük a Brunszvik család és Beethoven kapcsolatát, képet kapva Beethoven szerelmi életéről is, pontosabban Brunszvik Jozefinnel való kapcsolatáról. 14 szerelmes levél maradt fenn az utókor számára. A reményhez című darabot is a Jozefinnel való szerelem ihlette. A Beethoven-emlékszobában található a zongora, amelyen a zeneszerző is játszott, a bútorai, és egy medalionba zárt hajszálai is láthatók.
Ellátogattunk a szintén itt működő Agroverzum Tudományos Élményközpontba is. Betekintést kaptunk a mezőgazdaság világába, részletesebben a kukorica összetételéről, felhasználásáról esett szó. Kolumbusz Kristóf világfelfedező útjai is szóba kerültek. A búzanemesítésről és a biodiverzitás alapjairól, valamint a talaj minőségéről is kaptunk tájékoztatást, bemutatták a talaj és víz kapcsolatát is, mik a befolyásoló tényezői a talaj minőségének. Részletes bogárgyűjtemény is látható volt a tudományos kiállításon.
Ezután átmentünk az Óvodamúzeumba. Magyarországon az első óvodát Budán, az első kerületben nyitották meg 1828-ban. Fontos kiemelni, hogy ez nemcsak hazánkban, hanem Közép-Európában is az első óvoda volt. Brunszvik Teréz nevéhez fűződik az első óvoda létrehozása, amely iskolaszerűen működött, a terem berendezése is hasonlított a mai osztálytermek berendezéséhez. Az óvodában elemi oktatást biztosítottak, így az akkori óvodások már tudtak olvasni, számolni. Különféle játékokat láttunk kiállítva különböző korszakokból. Munkaterem is tartozik a múzeumhoz, itt a szövéssel és fonással kapcsolatos felszerelések tekinthetők meg. Volt úgynevezett drótmozi, ahol a figurákat egy dróton húzták, és azok mozgatása biztosította a gyerekek számára a mozizás élményét.
Az épületek után a tavat jártuk körbe, felfedeztük a Brunszvik-kastély környékének természeti szépségeit is.
Nagyon hálásak vagyunk a jelnyelvi tolmácsainknak, Fejes Mónikának és Radányi-Kiss Katalinnak az akadálymentesítés biztosításért, segítségükért. Köszönjük a lehetőséget, hogy Martonvásáron is kirándulhattunk a SINOSZ SzÉP keretében.
1068 Budapest, Benczúr utca 21.
E-mail: info@sinosz.hu
Telefonszám: +36 1 351 04 34