2025.12.13. 09:48

A Mikulás, a karácsonyfa és a karácsony története – múzeumpedagógiai foglalkozáson voltunk Szegeden

A karácsonyi ünnepkör kialakulásáról beszélgettünk az Alsóvárosi Napsugaras Tájházban.

2025. december 11-én a SINOSZ SzÉP keretében múzeumpedagógiai foglalkozáson vettünk részt Alsóvárosi Napsugaras Tájházban, Szegeden, a SINOSZ Csongrád-Csanád Vármegyei Szervezete programján. 

Miről volt szó ezen az alkalmon? A karácsony kialakulása, szokásai, jelképei; hogyan, miért jelent meg egyházi ünnepként, hogyan lett általánosan elterjedt ünnep?

Megtudtuk Kulik Melinda tájházvezetőtől, hogy több országban is jelen volt egyfajta ünnep, szokások, melyek a fényhez/sötétséghez kapcsolódtak. Az egyház terjedésével a már hagyományos ünnepeket, rituálékat átvéve, olykor kissé átalakítva alakultak ki a ma is élő szokások. A Mikulást az egyház külön akarta választani a fény, a megújulás jelképeitől – újként bevezetve jelenítették meg a kialakuló ünnepkör részeként.

Házigazdánk interaktív formában idézte fel velünk az évezredek óta jelen lévő szokásokat, miközben süteményt készítettünk, amellyel szintén a hagyományokat idéztük: diós kosárkát sütöttünk közösen.

Köszönjük Kulik Melindának a tartalmas ismertetőt, Vörös Zsoltnak pedig a kommunikációs akadálymentesítést.

Támogatóink

Lépj velünk kapcsolatba!

SINOSZ Országos Központ

1068 Budapest, Benczúr utca 21.

Telefonszám: +36 1 351 04 34

Itt is találkozhatunk: