2025.03.31. 14:48

Az MNM ékszerkiállítását néztük meg Somogy, Borsod-Abaúj-Zemplén, Veszprém és Fejér Vármegyei Szervezeteink közös programján

A múlt és a jelen ékszereit csodálhattuk meg ezen a kiállításon.

A SINOSZ Somogy, Borsod-Abaúj-Zemplén, Veszprém és Fejér Vármegyei Szervezeteinek tagjai közös programon vettek részt 2025. március 1-jén, a hallás világnapi találkozó után. A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központban a „Ragyogj!”- Ékszerek ideje című időszaki kiállítást néztük meg együtt.

Korán reggel utaztunk fel tagjainkkal Budapestre a 10 órakor kezdődő Hallás Világnapja rendezvény alkalmából. A regisztrációt követően ajándékot is kaptunk.

A hallás világnapi programon dr. Kósa Ádám európai parlamenti képviselő és Csetneki Csilla, a SINOSZ országos elnöke mondott megnyitó beszédet. Az esemény Szalkai Iván SINOSZ-igazgató moderálásával zajlott le. Különféle hallókészülék-forgalmazó cégek képviselői tartottak előadásokat és mutatták be termékeiket, az újításokat a hallókészülékek terén. Sok hasznos információt tudhattunk meg ezen a napon.

Három megye közös programja 13 órakor kezdődött a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) alagsorában. A Ragyogj! – Ékszerek ideje tárlat a múzeum 222 éves gyűjteményének ékességeit mutatta be és az ékszerek negyvenezer évét öleli fel az emberiség történelméből. A kiállításon Szekán Rebeka tárlatvezetőtől, Marsi Anett jelnyelvi tolmácsolásában, megtudhattuk, hogy a változás, a kapcsolat, az önkifejezés és a kincs, a rítus, a misztikum témakörein keresztül hogyan tárulnak fel az ékszerek titkai.

 Az ékszerek azon túl, hogy kiemelkedő esztétikai értéket képviselnek, milyen mélyebb jelentéseket is hordoznak:

változás, mert korábban más funkciójú tárgyakat használtak ékszerként. A divat változásának hatása kihat az öltözetre.

kapcsolat, mert az egyén és a közösségek kommunikációs, kereskedelmi, szociális viszonyrendszeréről is számot ad. Ajándékozási rítus, a diplomáciai kapcsolatokat szimbolikusan kiemeli.

önkifejezés, mert a testen viselve kiemeli a viselője társadalmi szerepét. Elhatárolja egymástól az egyénéneket és csoportokat.

kincs, mert értékkel bír.

rítus, mert az ember élete fontos megállójának emléke lehet. Kötődhet egyéni vagy társadalmi alkalmakhoz, házassághoz.

misztikum, mert kötődhet a túlvilági léthez, világi szertartásokhoz.

Tehát az ékszerek hordozzák a legösszetettebb üzenetet az emberről életében és halálában egyaránt. Szellemi tartalmuk, jelentésük, személyes kötődéseik teszi az ember számára fontossá. Az ékszerek a társadalmi összefüggésekben értelmezhetők. Kialakításuk érdekes történeteteket rejthet.

A Múzeum tárgyaira reflektáló kortárs ékszerek Spengler Katalin gyűjteményéből származnak. A kiállítás célja, hogy a bemutatott műtárgyak történeteit feltárja, ezáltal is ragyogóvá tegye az ékszereket.

Ismét egy érdekes, szép kiállításon jártunk. Elköszöntünk és megköszöntük a tárlatvezetést és a jelnyelvi akadálymentesítést. 

Programunk a SINOSZ SzÉP keretében valósult meg.

 

Támogatóink

Lépj velünk kapcsolatba!

SINOSZ Országos Központ

1068 Budapest, Benczúr utca 21.

Telefonszám: +36 1 351 04 34

Itt is találkozhatunk: