2024.10.16. 15:37

Salgótarjánban jártunk Somogy megyéből

Salgó váránál és a Siketek Világnapján voltunk tagjainkkal.

A SINOSZ Somogy Megyei Szervezetének tagjaival 2024. szeptember 27-28-án Salgótarjánba kirándultunk.

Pénteken, hosszú utazás után, fél 12-re értünk Salgótarjánba. Szállásunk a Galcsik Fogadóban volt lefoglalva. Miután megkaptuk a szobáinkat és elfogyasztottuk a pénteki menüt, elmentünk a Fő utcán lévő buszmegállóba. Itt találkoztunk Polyákné Kiss Nikoletta jelnyelvi tolmáccsal. A 11/B busszal utaztunk tovább Salgó várához. A busz nagy vargakanyarral vitt minket a helyszínre, a Novohrad- Nógrád Geoparkhoz, ahol találkoztunk Hegyi Péter túravezetőnkkel. Elkezdtük menetelésünket Salgó vára felé, közben meg-megálltunk.

Túravezetőnktől számos információt megtudhattunk a táj kialakulásáról és történetéről. A geopark átnyúlik a szomszédos Szlovákiába is: 64 magyar és 28 szlovák település földtani, természeti, történeti és kulturális örökségét, palóc hagyományait ápolja és bemutatva őrzi.
A geopark elnevezés az UNESCO meghatározása szerint egy nemzetközi szinten védett földrajzi terület, mely számos térséget foglal magába, amelynek kiemelkedő a geológiai, természeti és kulturális öröksége. A világ első határon átnyúló nemzetközi geoparkjaként 2010-ben vált az Európai Geoparkok és 2015-ben a Globális Geoparkok Hálózatainak tagjává a nógrádi terület. A tagságot 4 évente kell megújítani és szigorú feltételei vannak. Jelenleg 48 országban 213 UNESCO Globális Geopark működik.

Salgó vára a Medves-fennsík 625 m magas csúcsán található, Salgóbánya település közelében. A várat a 13. században kezdték el építeni. A keletről érkező tatárok folyamatos fenyegetést jelentettek országunk számára és ezt kellett megakadályozni a hadurainknak. Hivatalos okiratok először 1348-ban említik a Salgó várat. A vár többször is gazdát cserélt, az 1400-as évek elején a Szécsényiek birtokolták azt. Néhány év múlva a cseh husziták kedvet kaptak Salgó bevételére, és sikerült is véghez vinni céljukat. Ennek következtében a várat 10 évig a csehek uralták, de Mátyás királyunk megelégelte a dolgot és kiverte őket Salgóról.

A vár történelme hasonló a somoskői váréhoz. A törökök által intézett támadások idején őseink feladták a harcot, egy hadicsel miatt. Egy kivágott óriási fatörzs alját befestettek feketére, majd megfenyegették a várban levőket azzal, hogy bombázni fogják a várat. A csel sikerült, elmenekültek belőle a védők. Később a vár a jelentőségéből folyamatosan vesztett, majd az osztrákok császári parancsra felrobbantották. A fennmaradt várfalmaradványokból arra következtettek a kutatók és történészek, hogy a vár eredetileg három részből állhatott. A felső vár a kiemelkedő szikla tetején áll, amelyet hősiesen megmásztunk tagjainkkal, azt a hosszan elnyúló középső vár falai vették körül. Az alsó vár mára már teljesen eltűnt. 

Csodálatos kilátás tárult elénk a vár tornyából, el lehetett látni egészen a Tátráig. Ugyanígy a Boszorkánykő tetejét is bejártuk, és gyönyörködtünk az elénk táruló látványban. Le a kalappal 70 év feletti tagjaink előtt, akik velünk tartottak a túrán!

Lesétálva a várból, az erdőből, a Geocsodák Házában három kiállítást néztünk meg. Az egyik tárlat a „Salgó vár évszázadai” című, ahol a vár történelme jelenik meg. A másik kiállítás a „Novohrad-Nógrád Geopark földtani értékei”-t mutatja be, ahol megtudhattuk, hogy vulkanikus tevékenység eredményeképp jöttek létre a környező helyek. Idegenvezetőnk elmondta, hogy a bazalt kőzet a lávakiömlés terméke, belőle készültek ún. macskakövek, melyek az utak építéséhez kellettek, emiatt jelentős bányászat folyt a környéken. A macskakő a nevét onnan kapta, hogy kandúr macska fejmérete volt az alapja készítésüknél. A harmadik  kiállítás „A környező hegyek és a Karancs-Medves határőrzői”, vagyis a határőrség múltját, eszközeit mutatja be, meséli el.

A kiállítás megtekintése után elköszöntünk túravezetőnktől, visszautaztunk Salgótarjánba. Megköszöntük a tolmácsolást Nikolettának is.

Szombaton a Siketek Világnapján vettünk részt tagjainkkal, ahol az esős időjárás ellenére is jól éreztük magunkat.

A program a SINOSZ SzÉP keretében valósult meg. Szállásunk költségeihez Ormai István polgármester úr által Nagyatád Város Önkormányzata járult hozzá, köszönet a támogatásért.

 

 

Támogatóink

Lépj velünk kapcsolatba!

SINOSZ Országos Központ

1068 Budapest, Benczúr utca 21.

Telefonszám: +36 1 351 04 34

Itt is találkozhatunk: