2024.10.14. 13:43
A Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban tárlatvezetésen vettünk részt, melynek során megtekintettük Semmelweis Ignác egykori otthonát, és végigutaztunk virtuálisan az ókoritól napjaink orvostudományáig.
Először megtekintettük az orvoslás történetének kezdetét bemutató kiállítást. Azon belül a kuruzslás, gyógyítás és gyógymódok eredményeiről kaptunk képet. Ilyen volt például a fejfájás „gyógyítása”: a beteg erét felvágták egy szikeszerű felszereléssel, és véreztették, mert az volt az elméletük, hogy attól elmúlik a fejfájás. Érdekesség volt még, hogy apró csontok dobókockaszerű eldobálásával állapították meg, hogy az adott személynek milyen panaszai vannak, és az alapján zajlott a gyógyítás.
Az ókoriak, pontosabban görögök és rómaiak alapozták meg az európai orvostudományt. Nekik is köszönhető, hogy a ficamok, törések megfelelő kezelése és a sebesülések professzionális ellátása kialakult. A folyamatos háborúk miatt nemcsak a sebesültek ellátása volt fontos, hanem a fertőzések elkerülése, illetve a fertőzőképesség csökkentése is. Az egyiptomiak gyógyításainak esetében az ásványok, amulettek és a balzsamozás állt a középpontban. A kiállításokon érdekes műtárgyakkal, orvosi segédeszközökkel és festményekkel is találkozhattunk. A boncolásról és a szervekről is részletes képet kaptunk.
A múzeumban található a volt miniszterelnöknek ajándékozott könyvritkaság is, mivel korábban ő volt az igazgatója a hozzá tartozó könyvtárnak. Megismerhettük a házat is, amelyben Semmelweis a szüleivel élt: a földszinten működött a kereskedésük, az egyik emeleti szárnyban pedig laktak. Ez nemcsak a szülőháza, hanem egyben a végső nyughelye is, amely az épület belső kertjében található.
Itt a mai napig őrzik Semmelweis Ignác emlékét, „az anyák megmentőjeként”; és az orvostudomány fejlődésében is jelentős szerepe volt a tudományos megfigyeléseinek. Ő volt az, aki felfedezte, hogy az orvosok nem ismerték és ezért tartották be a ma már kötelező kézhigiénés protokollt a boncolások után, ez okozta a szülő anyukáknál a gyermekágyi lázat. Ő kitartott emellett az elv mellett, számos kutatást végzett és statisztikát készített, konkrét számokkal támasztotta alá a gyermekágyi láz okozta halálozásokról szóló elméletét. Felfedezte, hogy a klórmeszes kézhigiénével megelőzhető a sok anya életét követelő betegség.
De nemcsak Semmelweis Ignác munkásságáról volt szó, hanem az orvostudomány más híres orvosainak vívmányairól és a gyógyítás történeti áttekintéséről is. Semmelweis emlékszobája mellett található egy régi patikaberendezés is, ahol a hajdani gyógyszerelést és gyógyfüveket is bemutatják.
Köszönjük az izgalmas kiállítást és külön köszönet Fejes Mónikának a jelnyelvi tolmácsolásért.
1068 Budapest, Benczúr utca 21.
E-mail: info@sinosz.hu
Telefonszám: +36 1 351 04 34