Tévéfeliratozás, akadálymentes média-hozzáférés
A témáról Sáfrány Margit, a SINOSZ igazgatója ad tájékoztatást jelnyelven, ill. a feliratos videó alatt szöveges formában is elolvashatjátok az összeállítást.
Kedves Tagjaink!
A siket és nagyothalló nézőközönség gyakori elégedetlensége a televíziós műsorok feliratozásával az elmúlt évek során számunkra ismert dolog. Mi is tisztában vagyunk ezzel, viszont a problémák megoldása többféle tényezőtől függ. Azzal is egyetértünk, hogy sokszor olvashatatlan vagy túl gyors, vagy nincs felirat. Erről bővebben a következő sorokban kifejtést adok.
Miért gondoljátok, hogy a SINOSZ ebben az ügyben nem lép? Miért gondoljátok, hogy csendben vagyunk?
A SINOSZ soha nem volt csendben ebben a témában sem. A SINOSZ érte el, hogy 2015-re 100%-os legyen a tv-ben a műsorok feliratozása. Kivéve a reklámokat, műsorajánlókat. A SINOSZ Országos Elnöksége 2017-ben kidolgozott egy állásfoglalást a televíziós műsorok akadálymentesítéséről, ami a kezünkben van, és ezzel ki tudunk állni a jogainkért.
A SINOSZ először a tévétársaságokkal próbált egyeztetni, azonban ez nem volt mindig sikeres. Ezért a felettes szervhez fordulunk panasz esetén mindig, ez a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, röviden: NMHH. Folyamatosan kapcsolatban vagyunk az NMHH-val, és részt veszünk a Közszolgálati Testület ülésein.
Utoljára én magam voltam jelen és nyújtottam be panaszt a feliratozás kapcsán!
Ki kötelezhető a feliratozásra?
A Médiatörvény 39. §-a rendelkezik a fogyatékossággal élő személyek számára hozzáférhető műsorokról. A Médiatörvény a magyarországi székhellyel rendelkező médiaszolgáltatókra terjed ki.
Jelenleg 22 olyan televíziós csatorna van, amely a 2020-as adatok alapján az 1%-os nézettséget* meghaladta. Azonban csak 10 olyan csatorna van, amely valóban kötelezett is lesz a feliratozásra. M1, M4 Sport, Duna, Duna World, TV2, RTL KLUB, Magyar ATV, Hír TV, TV4, Story4. Amelyik csatorna tulajdonosa nem magyarországi, arra nincs ráhatásunk és a törvénynek sem.
Amelyik nem haladja meg az 1%-os nézettséget, annak nem kötelező a feliratozás.
Következmény: évente változik azoknak a televíziós csatornáknak a köre, amelyek kötelezetté válnak az akadálymentesítésre.
Emiatt szintén panasszal éltünk a Médiahatóság ülésén!
Nem jó a feliratok minősége?
A felirat minősége sok esetben elfogadhatatlan, minősíthetetlen, különösen, amikor a tévécsatorna automatikus feliratozóprogramot (automata beszédfelismerőt) használ. Azt tudni kell, hogy a hangzó beszéd sebessége gyorsabb, mint az írott szövegé. Ezért forog olyan gyorsan a szöveg. A szoftvereket fejleszteniük kell! Tudni kell, hogy az élő műsorba mindig friss, aktuális hírek kerülnek be, így előre nem tudják időben elkészíteni a feliratot.
Kérjük és követeljük a beszédfelismerő programok fejlesztését, mert enélkül élvezhetetlen a felirat.
A mennyiségi és minőségi kontrollt az NMHH (Médiatanács) Műsorfigyelő és -elemző Főosztálya hatóságként ellenőrzi. Jelentős büntetéseket szabnak ki a szabálytalanságok miatt.
Az NMHH elemzése a 2019-es során 8314,5 műsorórát vizsgált. Az összes műsoridőnek a 77 százalékát látták el felirattal vagy jelnyelvi tolmáccsal a vizsgált médiaszolgáltatók (M1, M2, M3, M4 Sport, Duna, Duna World, TV2 és RTL Klub). Ez az eredmény 9,6 százalékos akadálymentesített műsoridő-növekedést jelent az előző évhez viszonyítva.
A nem megfelelő minőség miatt az NMHH mint ellenőrző hatóság több alkalommal is pénzbírsággal sújtotta és sújtja folyamatosan az akadálymentesítésre kötelezett médiaszolgáltatókat. Több hallássérült kódoló dolgozik a műsorok ellenőrzésén, akiket a SINOSZ közvetített, és ők is folyamatosan jelzik a gondokat.
A SINOSZ az Alapvető Jogok Biztosát is megkereste és panaszt tett:
- Az ENSZ Egyezményre hivatkozva kértük, hogy a kötelezettek körét a médiapiac többi szereplőjére terjesszék ki.
- Javasoltuk, hogy a hatáskörében eljárva állapítson meg jogi normákat a többi televíziós műsorszolgáltatóra nézvést.
- Felhívtuk a figyelmét arra, hogy az elmúlt évek technikai fejlődése lehetővé tette a TV-műsorok korlátlan visszanézhetőségét a műsorszolgáltatók erre szolgáló weboldalain. Sajnos ezek sem minden esetben hozzáférhetőek a hallássérült nézők számára.
- Állapítsa meg, hogy az ENSZ Egyezmény 30. cikkében foglaltak nem érvényesülnek a filmet tartalmazó adathordozók (DVD, Blu-ray stb.) esetében, hiszen azok nem hozzáférhetőek a hallássérült nézők számára!
- Javasoltuk a döntéshozók irányába, hogy a Magyarországon kereskedelmi forgalomba hozott, filmet tartalmazó adathordozók minden esetben tartalmazzanak magyar feliratot, különös tekintettel a magyar filmekre.
- Felhívtuk a figyelmét arra, hogy a mozikban vetített filmek esetében semmilyen jogszabályi előírás nincs ezen filmalkotások hallássérült nézők számára történő hozzáférhetővé tételére. Kértük, hogy tegyen javaslatot arra, hogy minden filmen legyen magyar felirat.
- Káel Csaba kormánybiztost is megkerestük az elmúlt hónapban.
Nemzetközi bizottság felé is tettünk panaszt:
- A CRPD Bizottságnak** a civil szervezetek (köztük a SINOSZ) összegyűjtötték a problémák listáját. Két lista készült: egy általános és egy gyermekspecifikus. Ezekben felhívtuk a figyelmet a feliratozás problémakörére.
- Az ENSZ Gyermekjogi Egyezményhez a civil szervezetek (köztük a SINOSZ) által benyújtott árnyékjelentésben is felhívtuk a hallássérült gyermekekre a figyelmet ebben a témában.
- A CRC Bizottság*** 2020-ban készítette el a Záró Észrevételeket. Alapvetően a fogyatékossággal élő gyermekek tekintetében általánosságban fogalmaz, de a 22. pontban a fogyatékossággal élő gyermekek információhoz való hozzáférésének jogát emeli ki: audionarráció és feliratok.
A fenti cselekvések is azt bizonyítják, hogy a SINOSZ számtalan fórumon tett lépéseket a médiahozzáférés témájában. A jelen helyzet arra kényszerít minket, hogy a képviseleti munkát folytassuk egy kedvezőbb állapot elérése érdekében.
A SINOSZ nincs csendben és nem lesz csendben! Minden lehetőséggel él, és élni fog.
Személyesen fogom felkeresni a tévétársaságokat és az NMHH médiahatóságot újra, hogy felhívjam a figyelmet a problémákra.
* éves átlagos közönségarány
** az ENSZ Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezményének bizottsága
***az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága
Kapcsolódó tartalmak:
- jogszabály: Médiatörvény
- NMHH kutatási anyag: A hallássérült nézők számára akadálymentesített műsorszámokkal kapcsolatos törvényi előírások ellenőrzése (2020. I. félév)