2024.05.23. 13:21

A Túri Fazekas Múzeumba és a szolnoki Rózsakertbe látogattunk

Szomszédoló programsorozat - két megye közös programja volt

2024. május 16-án, csütörtökön délelőtt a SINOSZ Csongrád-Csanád és Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Szervezeteinek tagjai ellátogattak Mezőtúrra, ahol a Túri Fazekas Múzeum különleges kerámiáit nézhették meg tárlatvezetéssel, majd Szolnokra utaztak, ahol a csodálatos Rózsakertben tettek egy rövid sétát, és megismerkedtek a kert kialakulásának történetével.

Mezőtúron volt a találkozó a szegedi csapattal.

A Túri Fazekas Múzeum Magyarország legnagyobb, kifejezetten népi cserépedényeket gyűjtő, múzeumi státuszú közgyűjteménye. A jelenleg 8 ezernél is több kerámiából álló anyaguk európai szinten is a legnagyobbak közé tartozik. A múzeum Mezőtúr egyik legszebb műemlék épületében, a Bolváry-kúriába található.

A tárlat időrendi sorrendben kíséri végig a túri fazekasság elmúlt 250 évét. Az első tárgycsoport még a régészeti korok anyagából ad áttekintést. A második csoport már a mezőtúri műhelyek történetéről szól, az ott készült kerámiák lettek kiállítva. A legkorábbi túri munkák a 18. század végéről származnak, a legfiatalabbak a 21. századi helyi kerámiaművességének válogatott darabjai.

Az 1890-es évek elején a sok kiváló mesterek közül kiemelkedtek Badár Balázs fazekas -vagy ahogy később magát nevezte: műfazekas – munkái. A kiállításon láthattuk a feketekerámia gyűjteményt, de a híres Móricz-készletet is megcsodálhattuk. Badár Balázs munkái közül egy körfüles nagyváza és egy gyümölcsöstál, valamint az írókázott kályhacsempék számítanak a legnagyobb ritkaságoknak.

A népi cserépedény gyűjtemények mellet egy időszaki kiállítás is volt a múzeumban. Első alkalommal itt Magyarországon, azon belül is Mezőtúron, Szimeon Nikolov bolgár képzőművész műveit nézhettük meg. Rajz eszközei a tinta és a toll, amelyekkel különleges, precíz pontokkal, vonalakkal, rovásokkal rajzol. A kiállítás érdekessége az volt, hogy a műveknek nem volt címe, a művész a látogatókra bízta, hogy mit látnak, milyen címet adnának az alkotásoknak, melyet a művek alatt elhelyezett papírra le is lehetett írni.

A múzeumot magunk mögött hagyva Szolnokra utaztunk a csapattal, ahol a csodás Rózsakertbe látogattunk. Megismertük a kert rövid történetének kialakulását, sok-sok rózsát illatoztunk meg, megannyi fotó készült a szebbnél-szebb színekben pompázó virágokkal. Elsétáltunk a „SzolnOK” szelfipontjához is, ahol csoportkép is készült.

Nagyon érdekes közös program volt ez is, csodás kerámiákat láttunk, imádtunk a rózsák illatos kertjében sétálni, fotózkodni, és tudtuk, rövid ideig tart az elválás, mert hamarosan újra itt Szolnokon lesz a „Szomszédoló” programsorozat újabb állomása a „Maradjunk együtt” program kapcsán.

Köszönjük szépen Bartha Mónika múzeumi tárlatvezetését és Kosik Mária jelnyelvi tolmács munkáját.

Programunk a SINOSZ SzÉP keretén belül valósült meg.

Támogatóink

Lépj velünk kapcsolatba!

SINOSZ Országos Központ

1068 Budapest, Benczúr utca 21.

Telefonszám: +36 1 351 04 34

Itt is találkozhatunk: