2024.11.08. 15:07
A 222 éve fennálló Cházár András-iskola történetét ismertük meg a második váci kiránduláson.
2024. november 7-én folytatódott a Szomszédoló kirándulás-sorozatunk 4 szervezet közös programjaként. A SINOSZ Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Fővárosi és Pest, Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Szervezetei ismét ellátogattak Vácra, a Cházár András-iskolába kaptunk betekintést Mikesy György vezetésével.
Ismét a Nyugati-pályaudvaron volt a találkozó, ahol a résztvevő szervezetek tagjai már nagyon várták az újra találkozást. A rövid vonatút és séta után megérkeztünk az iskolához, ahol Ványi Lászlóné igazgató asszony szeretettel üdvözölte a csoportunkat.
Kezdetét vette az iskola történetének ismertetője, amelyet az intézmény egykori igazgatója, Mikesy György tartott tagjaink számára.
Az épület, amelyben az intézmény helyet foglal, már a törökök kiűzése után is fontos szerepet kapott, hiszen püspöki palotaként működött. Továbbá, Migazzi püspök vendégeként, 1764-ben Mária Terézia is lakott itt családjával együtt. A püspöki pakolta áthelyezése után tanintézményként szolgált, majd 1802 –ben itt alapította meg Cházár András Magyarország első intézetét siketek és némák számára.
1802. augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján, megnyithatta kapuit az első magyar gyógypedagógiai intézet Vácott, amely 1990-től viseli Cházár András nevét.
Két főépület van, a régebbi „palota” épület a főtérre néz, a központi elhelyezkedés segíti az integrációt, hiszen a közelben találhatóak boltok, pékség, stb., a másik pedig az Eötvös utca felőli épület. E kettő közé épült fel utolsóként a sportcsarnok 2006-ban.
Az Eötvös utca felőli épület a 100 éves évfordulóra épült, mivel az itt tanulók száma olyan mértékben nőtt meg, hogy szükség volt az intézet tantermeinek számának bővítésére. Építését az akkori igazgató, Borbély Sándor kezdeményezte, akinek szobra és sírja ma az Eötvös utca felőli kert bejáratát díszíti.
Az iskola fenntartásának költségeit főként adományokból finanszírozták, amelynek ma is emléket állít az előtérben elhelyezett hatalmas márványtábla, amelyen az adományozók névsorát olvashatjuk.
A palota épületet elhagyva egy csodaszép kertbe érkezünk, ahol színpompás rózsakertben áll az intézmény alapítójának mellszobra. Nem csak rózsák, hanem több értékes és érdekes növény is díszíti az iskolaudvart, többek között császárfák, tölgy, fenyő és páfrányfenyő is. A páfrányfenyőt, latin nevén Ginkgo biloba-t a régi gyógyászatban fülzúgásra illetve hallásgyengülés gyógyítására is alkalmazták. Fennállásának 220 éves évfordulójára, 2022. szeptember 30-án ültettek egy csemetét az iskolaudvarban, kettőt pedig a névadó szülőfalujában.
A világháborúk sajnos pótolhatatlan károkat okoztak, sok év alatt összegyűjtött eszközök, könyvek tűntek el, ennek ellenére a palota épület emeletén található iskolatörténeti múzeum mégis hatalmas büszkesége az intézménynek. Helyet kapott itt rengeteg dokumentum, többek között egészen az alapítástól számított okiratok, tárgyi emlékek, szakirodalmi munkák. Egyik legértékesebb tárgy az 1852—ben megnyitott vendégkönyv, amelyet egykori adományozó I. Ferenc József császár is aláírt. Továbbá a hallókészülékek fejlődéstörténetét bemutató kiállítást is megtekinthetünk itt.
A tartalmas és információkban gazdag vezetett séta lehetőségét ezúton is köszönjük Ványi Lászlónénak és Mikesy Györgynek, a program akadálymentesítését Csernyánszki-Bejczi Boglárka jelnyelvi tolmácsnak.
A program a SINOSZ SzÉP keretein belül jöhetett létre.
1068 Budapest, Benczúr utca 21.
E-mail: info@sinosz.hu
Telefonszám: +36 1 351 04 34