2024.12.13. 14:11

Szomszédoló, már nem csak szomszédoknak – a Monet-kiállításon jártunk

Nagyszabású, a fél országra kiterjedő szervezés keretében vendégeskedtünk az impresszionizmus atyjánál.

Advent van. A templomokban hajnalonként gyúlnak a fények. A tereken színesen villogó ledek parádéznak. A levegőben forralt bor és kürtőskalács illata terjed. Advent van. Várakozunk, készülünk. Szívünket készítjük a találkozásra. Még az idő is máshogy telik. Ideje, hogy lelassuljunk, megálljunk. Hogy ne a teendőink listázásának listázásán agyaljunk. Az elmélyedés ideje ez.

A szemlélődő elmerülésnek talán a két leghatékonyabb eszköze a művészet és a természet. Claude Monet alkotásainak kiállítása éppen e kettő harmóniájával segít bennünket megélni a karácsony előtti minőségi időt.

2024. december 5-én 10 megyéből keltek útra a SINOSZ tagjai Budapestre Monet: Varázslatos utazás című kiállításának megtekintésére. Voltak, akiket a művészet szeretete csábított az utazásra, mások a találkozás öröméért indultak, s biztosan akadtak olyanok is, akik szerettek volna kicsit kilépni az időből, megpihenni a 2000 m²-es fényjátékban gyönyörködve. Bármilyen céllal is gyűlt össze 63 fő a SINOSZ égisze alatt, összekötötte őket az „elmerülés” vágya, melyre az immerzív kiállítás megtekintése remek lehetőséget kínált.

A szótár magyarázata szerint az immerzív kifejezést olyan élményekre használják, amibe valaki annyira belemerül, hogy úgy érzi, mintha egy másik világba került volna át.[1] Az „immerzió” kifejezés eredetileg az angol „immersion” szóból származik, ami magyarul „belemártás”, „merülés” vagy „elmerülés” jelentést hordoz. Lényege, hogy az egyén teljesen elmerül a virtuális vagy éppen valóságos világban úgy, hogy azt valóságosnak, élőnek érzékeli. Ez lehetőséget nyújt arra, hogy az ember aktívan részt vegyen az adott környezetben, interakcióba kerüljön a virtuális objektumokkal.[2]

 

A kiállítást végignézve a fenti definíció minden szava helytálló. Mintha Monet képeiben sétáltunk volna. Ott feküdtünk a festőzseni kanapéján, sétáltunk giverny-i kertjében, szlalomoztunk vízililiomai között, a Saint-Lazare pályaudvar pöfékelő mozdonyai karnyújtásnyira döcögtek ki az állomásról. Az impresszionista festő életével, munkásságával, múzsáival foglalkozó érdekfeszítő tartalmakat bemutató molinóktól a kisebb, majd egyre nagyobb műalkotásokon át egyre inkább körülölelt a varázslatos színek és fények világa. Minden műalkotást átszőtt a francia festő természet iránti szeretete. Helyet foglaltunk Monet a valóságban is kis galériaként működő nappalijában, míg a kiállítás csúcspontjaként megérkeztünk a 360 fokos digitális vetítésre, ahol nyugágyakon pihenve kápráztattuk el érzékeinket az életre kelt színeknek és formáknak köszönhetően. Valóban új dimenzió tárult fel a fény játékának és a színek vibrálásának megtapasztalásával.

Hiszen önmagában az impresszionizmus mint festészeti irányzat is magával ragadó. Az impresszionizmus elnevezés az „impresszió”, azaz „benyomás” szóból ered, amelyet az 1870-es években kezdtek alkalmazni a francia művészetkritikában a festészettel kapcsolatban.[3] Annak a leírására szolgált, hogy a művész nem valamely eszmét, tartalmat vagy témát ábrázolt, hanem a közvetlen látványról szerzett benyomásait spontán módon adta vissza. Az impresszionista festők a természetes fény ragyogásában megmutatkozó természet magával ragadó megjelenését ünnepelték. Elbűvölte őket a fény és színek közötti kapcsolat, és tiszta festékkel, szabad ecsetvonásokkal dolgoztak.[4]

 

A látványon kívül a kiállítás extra élményeket is tartogatott. Alkotni vágyó tagjaink számára lehetőség nyílt elkészíteni saját rajzaikat, melyek kvázi festményként a digitális technológia segítségével felkerültek a falra. Egy különleges VR-utazáson is részt vehettek az érdeklődők, ahol egy speciális szemüveg gyönyörű impresszionista tájakra repítette a vállalkozó kedvű tagjainkat: a festő szemein keresztül elevenedtek meg a vászonra álmodott tájak.

Az örömteli találkozásokat és jóízű beszélgetéseket követően kinek-kinek másfele vezetett az útja. De talán a kiállítás jóvoltából mindenki kicsit elvarázsoltabban, kicsit elmélyültebben tért haza és várja az eljövetelt, az Advent végső célját.

Köszönjük a közös szervezést a SINOSZ Bács-KiskunCsongrád-CsanádFejér, Jász-Nagykun-SzolnokKomárom-Esztergom, NógrádSomogy, Tolna, Vas, Veszprém Megyei Szervezeteinek.

Kirándulásunkat a SINOSZ SzÉP támogatásával valósítottuk meg.

 

 
 

Támogatóink

Lépj velünk kapcsolatba!

SINOSZ Országos Központ

1068 Budapest, Benczúr utca 21.

Telefonszám: +36 1 351 04 34

Itt is találkozhatunk: