A hallássérült személyek és a SINOSZ nevében történő kéregetéses, ill. adománygyűjtési csalások és visszaélések terjedése miatt a SINOSZ 2019-ben állásfoglalást és sajtóközleményt adott ki a témában, hogy felhívja a lakosság figyelmét, és kifejezze a jelenségtől való elhatárolódását. Sajnos a probléma azóta is aktuális, sőt az utóbbi időben fokozódni látszik, ezért ismét sajtóközleményben és az alábbi felhívással fordulunk a társadalomhoz.
Ne dőljön be, csalás!
A SINOSZ a hallássérült személyek nevében történő közterületi kéregetésre és adománygyűjtési csalásokra hívja fel a figyelmet.
Országszerte terjed az a jelenség, hogy magukat hallássérültnek kiadó, gyakran külföldi személyek követnek el közterületen anyagi haszonszerzést szolgáló csalásokat. Ezzel a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége, ill. a siket és nagyothalló emberek társadalmi megítélését negatívan befolyásolják.
Két jellemző módszer:
1. Kéregetés: magukat hallássérültnek, siketnek valló személyek vonatokon, vendéglátóhelyeken engedély nélkül árusítanak kis értékű ajándéktárgyakat.
2. Szervezeti adománygyűjtő akció látszatát keltő, közterületi pénzgyűjtés: csalók fogyatékosságügyi szervezetek, pl. Szövetségünk nevében végeznek gyűjtőakciót bevásárlóközpontokban, áruházakban és azok parkolóiban.
A SINOSZ nem folytat közterületi adománygyűjtő tevékenységet: sem munkatársait, sem tagjait, sem önkénteseket nem bíz meg ilyen feladattal, ezért határozottan elhatárolódunk ezektől az esetektől.
Melléklet: A SINOSZ állásfoglalása
A Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége kiemelt célja, hogy a siket és nagyothalló emberek a társadalom aktív tagjai legyenek.
Szövetségünk azért dolgozik, hogy önállóan, munkából, a társadalom megbecsülése mellett alapítsanak családot, érjenek el sikereket az élet minden területén, az oktatástól kezdve a munkavállaláson át az aktív nyugdíjas életig. Sem az ajándéktárgyak árulása, sem az adománygyűjtés nem elfogadható számunkra.
Fontos tudnivalók!
- Mivel ezek a pénzszerzési próbálkozások minden esetben csalásnak minősülnek, aki ilyet lát, kérjük, hogy a helyszínen tegyen bejelentést, pl. az áruház/bevásárlóközpont ügyfélszolgálatán, utazás során a jegyvizsgálónál, járművezetőnél, a pályaudvarok információs pultjánál/utasközpontjában stb.! Utólag már nehezebben lehet fellépni az ilyen visszaélésekkel szemben, ezért fontos az azonnali vagy mielőbbi intézkedés.
- Értesülésünk szerint előfordul, hogy az áladománygyűjtők keveslik a felajánlott összeget (pl. 10-20 ezer forintnál kisebb adománnyal nem érik be), sőt időnként fenyegetően lépnek fel az adakozó emberekkel szemben.
Ha a kéregető személyek agresszíven viselkednek, szóban fenyegetnek vagy bántalmaznak valakit, azonnal értesíteni kell a rendőrséget, és ha a helyszínen (pl. egy üzletben, pályaudvaron) van biztonsági szolgálat, a biztonsági őr segítségét is kérni.
Lépjünk fel együtt a siket és nagyothalló embereket érintő csalásokkal és visszaélésekkel szemben!