2025.03.25. 17:45

Az Országházba látogattunk Békés és Komárom-Esztergom vármegyei tagjainkkal

Hallás Világnapja országos rendezvényünket követően akadálymentes tárlatvezetésen vettünk részt az Országház épületében.

A SINOSZ Békés és Komárom-Esztergom Vármegyei Szervezetei közös, csoportos kirándulást szerveztek 2025. március 1-jén Budapestre. A fő programunk a Hallás Világnapja rendezvény volt, melyre az ország minden részéből érkeztek sorstársaink, erről egy külön beszámolót olvashattok a linkre kattintva: HALLÁS VILÁGNAPJA 2025

A világnapi programot követően a két vármegye tagsága közösen érkezett az Országház Látogatóközpontba. Dr. Tapolczai Gergely országgyűlési képviselő, a SINOSZ Országos Elnökségének tagja fogadott minket, ahol mint idegenvezető bemutatta az Országház épületét, jelnyelvi tolmácsolással kísérve. Az M1 televíziócsatorna Esély című műsorának forgatócsoportja is végigkísérte látogatásunkat.

A biztonsági ellenőrzésen átesve idősebb, esetleg nehezebben mozgó tagjaink eldönthették, hogy a liftet igénybe veszik, vagy vállalkoznak a 132 lépcsőfok megmászására, melyek az épület mintegy 3 km hosszú folyosóira vezettek. Megismerhettük az épület építésének körülményeit, impozáns méreteit, csodálatos díszítéseit, a mindezekhez fűződő adatokat és történeteket, melyek mind lenyűgözőek voltak számunkra.

A díszlépcsőházból átsétálva megilletődötten álltunk a kupolacsarnokban, ahol nem volt szabad fényképezni: itt áll a kiemelten őrzött Szent Korona, az országalma és a jogar, melyek nemzetünk jelképei. Itt szemtanúi lehettünk az őrségváltásnak is. A koronázási palást a Magyar Nemzeti Múzeumban található – állapota miatt fokozott óvatossággal kell kezelni, ezért nem szállították át a koronázási ékszerekkel együtt az Országházba a Millennium évében.

Idegenvezetőnk beszélt nekünk az egykori duális parlament működéséről: az képviselőházi és a főrendházi részre oszló két épületszárny is ezt tükrözi. A főrendiházi társalgó a főrendiházi tagok megbeszéléseinek helyszínéül szolgált. Ez a rész látogatható a turisták számára, a társalgó teljes padlóját borító, Békésszentandráson készült kék szőnyeg alapszíne az egykori „kékvérű főrendi nemeseket” szimbolizálja. Betekinthettünk a főrendiházi ülésterembe is, de a parlamenti üléseket nem itt, hanem a másik, az egykori képviselőházi ülésteremben tartják. Gergő megmutatta nekünk, hogy az ülések során hol van az ő helye, hol helyezkedik el a jelnyelvi tolmács, illetve a felszólalások és a szavazások menete hogyan történik.

Sok érdekességet, adatot és történetet ismerhettünk meg idegenvezetőnknek köszönhetően, majd a látogatás végén a Ney Béla-kiállítóteret is megtekinthettük, amely az Országház építését, műszaki megoldásait, illetve óraszerkezeteinek működését mutatja be. Az épület üvegmennyezettel borított belső udvara ad helyet a tárlatnak, melynek különlegessége az Országház kupoláján egykor elhelyezkedő vörös csillag, az épületen villámhárítóiként is szolgáló rézvitéz szobrok egyike, továbbá az Országház 1:100 arányú makettje.

Bővebben itt olvashattok az általunk is bejárt útvonalról: LÁTOGATÁS

Hálás köszönettel tartozunk Dr. Tapolczai Gergelynek, hogy személyesen vezette csoportunkat, rengeteg hasznos ismeretet osztott meg velünk. Szintén köszönjük Tábori Éva jelnyelvi tolmács közreműködését a kommunikációs akadálymentesítés során.

Programunkat a SINOSZ SzÉP keretében valósítottuk meg.

Támogatóink

Lépj velünk kapcsolatba!

SINOSZ Országos Központ

1068 Budapest, Benczúr utca 21.

Telefonszám: +36 1 351 04 34

Itt is találkozhatunk: