2022.05.19. 18:55
A Vas Megyei Szervezet programja ugyanis egészen más volt, mint az eddig megszokottak.
A 17 órai gyülekező során már vészjósló felhők gyülekeztek a fejünk felett. Tanácstalanul álltunk a bejáratnál, vajon kegyes lesz-e az idő, és a szél másfele fújja a viharfelhőket, vagy a botanikus kert kellős közepén ér minket a már majdnem nyári zápor? Végül megérkezett szakvezetőnk, Rendes Edina, és belevágtunk a kertlátogatásba.
A Kámoni Arborétumot az 1890-es években a tehetséges kertépítő, Saághy István alapította és élete munkájával bővítgette, halála után azonban a kertnek nem volt gazdája. Végül a park megmentőjének tartott Bánó István erdőmérnök tervszerű fejlesztésének köszönhetően nyerte el mai formáját.
A 27 hektáros terület 3200 fa- és cserjefajtája között sétálva már a bejárattal szemben figyelemfelhívóan magasodik a „csodatevő” platánfa, melynek körbeölelésével sok pozitív energia érezhető. Nem kellett kétszer mondani tagjainknak, hogy vegyék körül a fát, a vidám csapat lelkesen ölelte a csodatevő platánt. A kertről számos érdekességet megtudtunk szakvezetőnknek köszönhetően: melyik az ország legidősebb trombitafolyondárja, mi az a mézeskalácsfa, mi a különbség az aranyvessző és az aranyeső, vagy a magnólia-liliomfa-tulipánfa között. De megtekintettük a babérfát is, melynek gyökeréből sör készül, és a berkenyefát, melynek bogyójából pedig pálinka. Elhaladtunk a matuzsálemi korú, 240 éves kocsányos tölgy mellett is.
A fák és cserjék között, tavak partján, ágakba szövődve számos műalkotás keresztezte utunkat, mintha a szobrok odanőttek volna a természet csodái közé. A közel 2.5 km hosszan elhelyezkedő Természet és Művészet című kiállítás kurátura, Elisabeth Ledersberger-Lehoczky kiváló érzékkel rendezte el a többségében természetes anyagokból készült, az élet nagy kérdéseit firtató vagy éppen könnyed témájú műtárgyakat a parkban, melyek hol kihívóan, hol a természet részeként hívogatják a látogatókat. A 10 ország 46 művészének 70 alkotása először látható ilyen formában Magyarországon.
A szobrok között sétálva a programszervező éppen az itt élő mókusokról, őzekről és hódokról mesélt nekünk, amikor kitört a vihar.
Kicsit csalódottan, ám a derűs hangulatot fenntartva húzódtunk be egy tulipánfa ágai alá, bízva abban, hogy hamar alábbhagy az eső, bizakodásunk azonban az idő múlásával egyre lankadt. Éppen kifelé indultunk az arborétumból, amikor a záport hirtelen verőfényes napsütés váltotta fel, így szakvezetőnk nagylelkűségének és a résztvevők elszánt kitartásának köszönhetően újraindult a botanikus kerti túra. Az egyórásra tervezett sétánk így kétórás lett, az arborétum már régen bezárt, miközben a résztvevők még lelkesen kattintgatták gépeiket az esőcseppes rododendronszirmokat fotózva és belélegezve a zápor után felszabaduló tömény növényillatot. A szervezetünk által meghirdetett fotópályázatot ugyanis nagyon komolyan vették tagjaink. Az esemény után több mint 130 fénykép került fel a SINOSZ Vas Megyei Szervezetének közösségi oldalára, közülük a legjobbak az arborétum Facebook-oldalán már másnap megjelentek. A tagok lelkesedését megköszönve képeikből fotókiállítást rendezünk, melyről a Virág – világ eseményünk visszatekintőjében számolunk majd be.
Más-kép(p) alakult-e ez a kirándulás? Határozottan igen. Megnéztük és megörökítettük a kertet esőben és napfényben, nyitvatartási és zárási időben, kiállítással és rododendronokkal. Ennél akkor sem kívánhattunk volna többet, ha így terveztük volna.
Köszönettel tartozunk Rendes Edina szakvezetőnek, akinek szakmai hozzáértésén túl rugalmasságának köszönhetően távoztunk egyedülálló élményekkel, illetve Temesi Éva jelnyelvi tolmácsnak az akadálymentesítésben való közreműködéséért.
A programot a SINOSZ SzÉP keretén belül valósítottuk meg.
Szeretettel várunk mindenkit további programjainkra is!
1068 Budapest, Benczúr utca 21.
E-mail: info@sinosz.hu
Telefonszám: +36 1 351 04 34