2024.07.02. 09:06
Az egyedülálló tárlaton 500 évre visszamenőleg tekinthettük át a nők társadalmi szerepét.
2024. június 25-én, kedden négy megye kirándult „Megint együtt!”. Ezúttal a Magyar Nemzeti Múzeumba látogattunk, Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Jász-Nagykun-Szolnok és Nógrád Megyei Szervezetekkel, hogy tárlatvezetéssel egybekötve megtekintsük a Magyar Menyasszony című kiállítást.
Rendhagyó gyűjteményt tekinthettünk meg, amely 500 év szerelemes történeteit foglalja össze, a XVI. századtól egészen napjainkig. Már beléptünkkor érdekes illusztrációt láthattunk, ahol 100 különféle esküvővel, párválasztással és kifejezetten a magyar szokásokkal kapcsolatos szalagok között sétálhattunk, amelyeken például a párta, kikérés, feleségül vesz, kontyolás, lakodalom, özvegy szavak voltak olvashatók.
Továbbhaladva egy idővonal szemlélteti számunkra a nők helyzetét az évszázadok folyamán, hogy mikor és hogyan váltak a társadalom szerves részévé, mikortól kaphattak saját jogokat, hogyan könnyítették meg a legújabb találmányok a mindennapi életüket. Érdekesség, hogy nem csak a nők életét változtatták meg az elmúlt évek, de pl. 2004-től Magyarországon házasságkötéskor már nem csak a nő, de a férfi is felveheti feleségének nevét.
Az első teremben egy különleges kelengyeláda gyűjteményt is megcsodálhattunk. Ezekben elsősorban textilek, ruhaneműk, ágyneműk voltak, amelyek megalapozták az ifjú pár háztartási kellékeit.
Továbbhaladva a kiállításon, egy labirintusszerű terembe érkeztünk, ahol történelmi személyek és hétköznapi emberek szerelmes történeteit ismerhettük meg részletesen. A falakon Habsburg Mária és II. Lajos frigyének történetéről is olvashattunk, amely ámbár előre elrendezett házasság volt, mégis a korban szinte egyedülállóan szerelem pecsételte meg. Az idő előrehaladtával egyre több szerelemből született házasság tanúja lehetünk, majd elérkezünk napjaink világához is, ahol az internetes társkeresők „happy end”-jébe pillanthatunk bele.
A kiállításon különböző korabeli menyasszonyi ruhákat is megcsodálhattunk, ezt a gyűjteményt a legkülönfélébb népviseletek egészítették ki. A kiállítás végéhez érve tagjaink saját maguk is felpróbálhattak különböző pártákat, és egy-egy fényképpel örökíthették meg az itt eltöltött kellemes időt.
A csodás élményért köszönettel tartozunk Berta Erikának a tárlatvezetésért és Horváth Hajnalkának a kommunikációs akadálymentesítésért.
Programunk a SINOSZ SzÉP keretében valósult meg.
1068 Budapest, Benczúr utca 21.
E-mail: info@sinosz.hu
Telefonszám: +36 1 351 04 34